مشورت

راهکارها و تازها از آنچه شما خواسته اید_ شاد بودن هنر است شادكردن هنري والاتر

مشکلات جنسی و رابطه ی آن با مواد مخدر

نداشتن اطلاعات صحیح درباره ی چرخه فعالیت جنسی زن و مرد باعث عدم آمیزش صحیح و نارضاتی زوجین از رابطه ی جنسی می شود. متاسفانه کمتر پیش می آید که زوجین برای مشاوره ی مسائل جنسی به افراد متخصص در این زمینه مراجعه کنند و در مواردی با مشاوره با افراد نا آگاه نیز مصرف تریاک را راه حل این مشکل می دانند. بنابراین، مرد شروع به مصرف تریاک می کند و با این کار انزال خود را به تاخیر می اندازد و به گونه ای غیر سالم از رابطه ی جنسی رضایت پیدا می کند؛ غافل از این که خیلی زود این سوء مصرف، که در ابتدا فقط محدود به زمان رابطه ی جنسی است، به سرعت به زمان های دیگر نیز سرایت می نماید و به تدریج وابستگی به مواد مخدر پیش می آید و در دراز مدت باعث کاهش میل جنسی و حتی ناتوانی جنسی می شود. پس از ترک اعتیاد نیز، مشکلات جنسی ممکن است عود نماید؛ به طوری که فردی که مدت ها معتاد بوده و انزال دیررس داشته است، پس از ترک اعتیاد دچار انزال زودرس می شود. بنابراین، لازم است که اولاً آموزش های لازم در سطح جامعه در خصوص مصرف مواد مخدر جهت رضایت جنسی و مشکلات بعدی آن داده شود و ثانیاً برای انجام یک ترک اعتیاد موفق باید درمانگر با فرد معتاد و شریک جنسی او در خصوص مشکلات جنسی پیش آمده صحبت کند و به آن ها آموزش های لازم را ارائه نماید.

فیزیولوژی فعایت های جنسی طبیعی و عوامل موثر بر آن
اگر چه تفاوت های بسیار زیادی بین مرد و زن وجود دارد، مراحل رسیدن به تهییج جنسی و ارگاسم به صورت شگفت انگیزی مشابه است. برای اولین بار جانسون و مسترز در کتاب خود تحت عنوان پاسخ جنسی انسان، چهار مرحله در چرخه ی پاسخ جنسی را مطرح کردند که شامل موارد ذیل می باشد:
1- فاز تهییج: این مرحله به وسیله ی سیستم عصبی پاراسمپاتیک ایجاد می شود و باعث ایجاد احساسات شهوانی می شود.
2- فاز ثابت یا کفه ای: در این مرحله، تنش جنسی و احساس شهوانی شدت گرفته و احتقان عروقی به بیشترین حد خود می رسد.
3- فاز ارگاسم: ارگاسم یک انقباض عضلانی است که به وسیله ی سیستم عصبی سمپاتیک ایجاد می شود. در این مرحله، فرد احساس رهایی ناگهانی از انقباضی که در طی مراحل قبلی ایجاد شده بود، می نماید. ارگاسم لذت بخش ترین بخش احساس جنسی است.
4- فاز تحلیل: در این مرحله، فرد احساس آرامش و خوشی می کند و تغییرات فیزیولوژیک دوران تهییج برعکس شده و بدن به وضعیت استراحت باز می گردد. عوامل متعددی می توانند بر فعالیت های جنسی تاثیر بگذارند که از آن میان می توان به استرس های شخصی، هیجانات، داروها، مواد مخدر و بیماری اشاره نمود.

انزال زودرس:
برای بسیاری از زوجین، توانایی مرد در کنترل زمان انزال جنبه ی مهمی در رسیدن به لذت جنسی دارد. انزالی که زودتر از زمان مطلوب انجام شود، اغلب منجر به اختلالات جنسی از جمله دشواری نعوظ، عدم ارگاسم زن، تمایل جنسی کم یا انزجار از مسائل جنسی می شود. این اختلال نام های مختلفی شامل انزال زودرس، انزال سریع و عدم کنترل انزال دارد که به هر حال تعریف اصلی این وضعیت عبارت است از انزال زودتر از زمان مورد نیاز. انزال زودرس از شایع ترین اختلالات جنسی در آقایان است. مطالعات متفاوت شیوع متنوعی از این مشکل را ذکر می نمایند، اما روی هم رفته شیوع این اختلال 29% ذکر شده است.

سوء مصرف مواد مخدر با انگیزه ی افزایش توانایی جنسی
تعداد زیادی از معتادان مواد را در ابتدا با انگیزه ی افزایش توانایی جنسی مصرف می کنند. یکی از اثرات مواد این است که انزال را به تاخیر می اندازد. به دلایل علمی که در این مختصر نمی گنجد که گفته شود در ابتدای مصرف، تاخیر انزال باعث طولانی شدن زمان مقاربت می شود که طولانی شدن زمان نزدیکی به چند دلیل مطلوب تلقی می گردد. یکی از دلایل مهم، عدم آگاهی افراد از روابط جنسی سالم است. معمولاً مردان با سرعت بیشتری به اوج لذت جنسی می رسند، اما رسیدن به ارگاسم در بسیاری از زن ها دیرتر از مردها ایجاد می شود. از سوی دیگر در یک رابطه ی جنسی طبیعی لازم است که مرد قبل از شروع نزدیکی، مدتی را صرف پیش نوازی جنسی نماید. عدم وجود آموزش صحیح در مورد روابط جنسی باعث می شود که بسیاری از زوج ها همین اطلاعات ساده را نداشته باشند. بنابراین، از سویی عدم ارضای زن باعث نارضایتی او از رابطه ی جنسی می شود، و از سویی تصور غلط مرد باعث می شود او خود را به دلیل ارضای سریع و عدم توانایی در ارضای شریک جنسی دچار ناتوانی جنسی فرض کند. نکته ی مهم و قابل ذکر این می باشد که مصرف مداوم و دراز مدت مواد باعث کاهش میل جنسی و حتی ناتوانی جنسی و عقیمی می شود. هم چنین مطالعات متعددی در 30 سال اخیر نشان می دهد که کاهش سطح تستوسترون در نتیجه ی عملکرد غیر طبیعی جنسی در بسیاری از معتادان به هروئین یا دیگر مصرف کنندگان مواد مخدر دیده شده است. بنابراین، دقیقاً آن چه پیش می آید مخالف چیزی است که مورد انتظار بوده است. افرادی که دچار اختلال انزال زودرس هستند، بایستی به طریقه ی دارویی و هم از طریق تکنیک های رفتار درمانی تحت درمان قرار بگیرند؛ اما متاسفانه بسیاری از بیمارها راه درست مقابله با بیماری را نمی دانند و به جای مراجعه به روان پزشک ها یا متخصصان دیگری که این اختلالات را درمان می کنند به سوء مصرف تریاک یا استفاده از مخدرهای دیگر یا مصرف خودسرانه ی داروها و مواد قاچاق و غیر قانونی روی می آورند که بسیاری از این مواد اعتیاد آورند و عوارض سوء جدی نیز به همراه دارند. پس، ترک اعتیاد یکی از علل عود همین مسائل جنسی است. فردی که مدت ها معتاد بوده و انزال دیررسی داشته است، پس از ترک اعتیاد دچار انزال زودرس می شود که لازم است به زوجین در این باره آموزش های لازم داده شود.

توصیه ها و آموزش های لازم مسائل جنسی در دوران ترک مواد مخدر
مسئله ای که در دوران ترک مواد مخدر بایستی به آن توجه شود و درباره ی آن با بیمار و شریک جنسی اش صحبت شود، روابط جنسی بیمار است؛ چرا که اغلب بیمارها با وجود مشکلات مهمی که در این زمینه دارند، از صحبت کردن در این زمینه شرم دارند و پزشک باید زمینه ی صحبت را فراهم کند تا بیمار بتواند به راحتی مشکلات و نگرانی های خود را در این مورد بیان کند. همان طور که قبلاً ذکر شد، بیمار تحت تاثیر مواد مخدر دچار تغییراتی در عملکرد جنسی می شود که شایع ترین این تغییرات، طولانی شدن فاز برانگیختگی جنسی و به تاخیر افتادن انزال است. هنگامی که بیمار مصرف مواد را کنار می گذارد، بلافاصله این مدت کوتاه می شود و بیمار مدت کوتاهی پس از تحریک یا تحریکی ناچیز دچار انزال می شود و گاهی این انزال حتی قبل از آن که دخول رخ دهد ایجاد می شود و گاهی مدت کوتاهی پس از دخول صورت می گیرد. در هر صورت، بیمار به آن اندازه که انتظار داشته از رابطه ی جنسی خود لذت نمی برد و دچار ناکامی می شود. گاهی شریک جنسی بیمار نیز لب به شکایت و انتقاد می گشاید و ناکامی وی را چند برابر می سازد و به ناچار بیمار به سوی مواد روان گردان باز می گردد. چه باید کرد؟ قدم اول این است که آموزش کافی هم به بیمار و هم به شریک جنسی او داده شود. آن ها باید بدانند که نزدیکی طولانی که در دوران اعتیاد وجود داشته، یک نزدیکی طبیعی نبوده است. نزدیکی طولانی نه علامت مردانگی و قدرت است و نه کوتاه شدن زمان نزدیکی نشانه ی ضعف و ناتوانی جنسی است. آن ها باید بدانند که نزدیکی طبیعی بیشتر باید پیش نوازی شود؛ و مرحله ی انگیزش جنسی طبیعی از 30 ثانیه تا 3 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. به شریک جنسی بیمار باید توصیه کنیم که در صورت زودرس بودن انزال بیمار از سرزنش و تحقیر او خودداری کند. او نیز باید بیاموزد که با همکاری همسرش با تحریکات قبل از دخول، خود را به ارگاسم نزدیک کند و حتی به ارگاسم برساند تا برای رسیدن به ارگاسم نیازمند دوره ی طولانی انگیزش نباشد. برخی توصیه می کنند که به زوج بیاموزیم که تا حد امکان در هفته های اول ترک از نزدیکی خودداری کنند؛ چرا که به خصوص در دوران بازگیری، انزال بسیار سریع رخ می دهد و احتمال این احساس ناکامی جنسی بیشتر می شود. در صورتی که پس از گذشت چند هفته و با دادن آموزش های کافی به بیمار و همسر او هنوز از زودرس بودن انزال شکایت دارند، می توان از دارو درمانی که ارگاسم را به تعویق می اندازد استفاده کرد. داروهای سروتونرژیک نتایج خوبی در این زمینه داشته اند. در کنار استفاده از داروها برای رفع اختلالات کنش جنسی، می توان از روش های روان درمانی خاص مانند سکس درمانی استفاده نمود.

نعمت الله شفیعی، عضو هیئت علمی دانشگاه- مریم ترقی خواه، کارشناس پرستاری

[ ] [ ] [ مجید ]

[ ]